kosmetyki-ktore-szkodza-ubraniom

Kosmetyki, które szkodzą ubraniom


Kosmetyki odbierane są zazwyczaj pozytywnie, kojarzą się nam z chwilą relaksu, przyjemnym zapachem oraz delikatną konsystencją. W końcu stworzone są, aby pielęgnować naszą skórę, zapewniając jej ładny i promienisty wygląd. Bardzo często dzięki nim, walczymy z różnymi niedoskonałościami, starając się zapewnić odpowiedni wygląd. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda dobrze, natomiast jeśli przyjrzymy się bliżej kosmetyki, mogą również szkodzić na przykład naszym ubraniom. Okazuje się, że dostępne na rynku kosmetyki, wszelkiego rodzaju kremy oraz maści mogą zniszczyć naszą ulubioną bluzkę. Zapraszamy do artykułu, aby dowiedzieć się, na co uważać, kupując znane kosmetyki.

Kosmetyki niszczące włókna – uważaj na kwasy AHA

Bardzo duża ilość kobiet poddaje się kuracji złuszczającej, wtedy stosuje kosmetyki zwierające kwasy. Na ten czas, lepiej zrezygnuj z noszenia ulubionego ubrania z jedwabiu, wełny oraz bawełny. Nie zaleca się użytkowania tych tkanin z kwasami. Wszelkie włókna białkowe, między innymi jedwab lub wełna, bardzo często zmieniają swoją strukturę, pod wpływem tych kosmetyków. Przez co ich wygląd staje się bardzo nieestetyczny. Ubrania narażone są na zmniejszenie skurczenie i zmarszczenie. Natomiast bawełna, która składa się głównie z celulozy, poddaje się reakcji estryfikacji. Co prawda dzieje się to w nieznacznym stopniu, ale materiał i tak staje się bardziej podatny na wszelkiego rodzaju przetarcia i pęknięcia. Bluzki damskie należy zawsze odpowiednio chronić, szczególnie białe koszule, które odnajdziesz tutaj, przed możliwością ubrudzenia kwasem. Warto zaznaczyć, że mówimy tutaj tylko o kwasach AHA. Ich głównym zadaniem jest złuszczenie martwego naskórka. Zaleca się ich stosowanie w terapiach trądzikowych i odmładzających. Inne kwasy, jak na przykład kwas mlekowy czy jabłkowy nie są, aż tak niebezpieczne. Są to składniki na przykład kremów nawilżających.

Na co jeszcze warto uważać? Maści na trądzik i woda utleniona

Bardzo popularne wśród młodzieży, ale nie tylko, maści przeciwtrądzikowe z nadtlenkiem benzoilu mają za zadnie utrudnić rozmnażanie się wszelkich drobnoustrojów w okolicy gruczołów łojowych, narażonych na powstanie trądziku. Są to kosmetyki, za którymi nie przepadają bakterie oraz niektóre barwniki. Zaleca się zakładanie ciemnych koszulek, lub tych w intensywnych kolorach dopiero po zmyciu całego preparatu. Inaczej jest duże prawdopodobieństwo, że poszczególne kolory ulegną zmianie. Na przykład czarny barwnik utleni się do fioletowo-purpurowego, czerwień do różu, a mocna zieleń do wyblakłej żółci. Nie łatwo określić, jakim dokładnie barwnikiem nasza ulubiona bluzka damska na imprezę czy piżama zostanie zafarbowana. Niestety, bardzo dużo osób stosujących te maści na noc, zgłaszało, że ich piżama czy też poszewka od pościeli zmieniły bezpowrotnie kolor.

Na co zwracać uwagę kupując perfumy, dezodoranty i antyperspiranty?

Chyba wszyscy, już zdają wiedzą, że antyperspiranty zostawiają ślady na ubraniach, mogą to być żółte plamy lub biały osad w okolicach pach, lub innej części koszulki. Natomiast ile osób zdaje sobie sprawę, że perfumy również zostawiają nieprzyjemne plamy? Tutaj nie mamy do czynienia z osadem tylko z rozmazaną plamą. Omijając, aż 80% alkoholu perfumiarskiego, który swoją drogą jest świetnym rozpuszczalnikiem i dodatkowo może w jakimś miejscu odbarwić nasze ubranie, perfumy mają w sobie również kilka, a nawet kilkadziesiąt związków chemicznych, które w znacznym stopniu potrafią zaszkodzić kolorom. Super pomysłem jest wypróbowanie perfum w jakimś mało widocznym miejscu na ubraniu, aby zobaczyć, do jakich zmian dojdzie.

Uważaj na aceton

Jeżeli wykonujesz sobie sama w domu paznokcie, powinnaś uważać przy ściąganiu hybrydy na swoje ubrania. Aceton to świetnym rozpuszczalnik stosowany właśnie między innymi do zmywania lakierów. Jeżeli dopuścisz, aby ten kosmetyk znalazł się na Twoich ubraniach, pewne jest, że wystąpi na nich niechluja plama.

Treść powstała we współpracy z serwis modowy mybaze.com

One comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz CAPTCHY
Odśwież obrazek

*